MMA - Akademia Sarmatia

Przejdź do treści

Menu główne:

Vale Tudo, Pammachon, No Holds Barred, Leitai. Pod takimi nazwami znane są turnieje wszechstronnej walki międzystylowej z minimalną ilością ograniczeń, rozgrywane już od zarania dziejów. Towarzyszyły one zarówno starożytnym Grekom, jak i Chińczykom. Stały się nawet w 648 roku pne. częścią igrzysk olimpijskich przyjmując nazwę Pankration. Ich dwudziestowieczny odpowiednik narodził się w Brazylii na przełomie lat 20-tych i 30-tych. Poczynając od lat 90tych zeszłego wieku turnieje te zdobyły sobie popularność w Stanach Zjednoczonych, Japonii i reszcie świata. Określano je wówczas ich brazylijską nazwą Vale Tudo, co po Portugalsku znaczy "wszystko dozwolone", bądź skrótem angielskiej nazwy NHB.
Nazwa MMA pojawiła się na przełomie wieków. Wprowadzono ją po raz pierwszy w Ultimate Fighting Championships. Nowa nazwa stanowiła część kampanii mającej złagodzić wizerunek UFC. NHB, czyli "bez ograniczeń" zbyt ostro się kojarzyło, a gra toczyła się o większy udział w mediach i rozgrywanie walk w większej liczbie stanów. Czyli krótko mówiąc o zwiększenie popularności.
Współczesne MMA to formuła rywalizacji umożliwiająca współzawodnictwo przedstawicielom różnych sztuk walki. Nie jest to odrębny styl walki.To co często bywa określane treningiem MMA, to de facto trening pod kątem tej rywalizacji, bazujacy jednak na założeniach innych styli połaczonych koncepcja tzw. treningu przekrojowego. Gdy pierwsze turnieje pokazały większą przydatność technik jednych styli niż innych, pojawiła się tendencja do ćwiczenia wybranych elementów tychże styli w celu wszechstronnego wyszkolenia zawodników. Taki trening, czerpiący uderzenia z boksu, kopnięcia i częściowo klincz z Muay thai, obalenia i ponownie klincz z zapasów, parter i łączenia chwytów z uderzeniami z Bjj, nazywamy właśnie treningiem przekrojowym.
W naszym klubie realizujemy trening przekrojowy w oparciu o Brazylijskie jiu-jitsu, jako styl, który osiągął największą skutecznośc w walkach miedzystylowych, rozbudowywując trening o pozostałe wymienione style.
 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego